Oferta

Terapia
poznawczo-behawioralna

Terapia CBT- co to jest?

Terapia poznawczo-behawioralna to metoda postępowania terapeutycznego w sytuacjach, gdy mamy do czynienia z zaburzeniami typu depresyjnymi, lękowymi, psychosomatycznymi.

Głównym założeniem w tej formie leczenia jest przekonanie, że myśli, emocje i zachowania człowieka wzajemnie na siebie wpływają, tworząc wzorce zachowań, które nie zawsze są właściwe. Człowiek zbierając doświadczenia w swoim życiu, będąc pod wpływem emocji utrwala w sobie te konkretne zachowania i potem je ciągle tak samo powiela.

Często wzorujemy się na zachowaniach naszych ważnych osób i powtarzamy je z swoim życiu, choć dla nas są one niekorzystne. Przyzwyczajamy się i podążamy za swoimi przekonaniami, nie zdając sobie sprawy jak bardzo przysparzamy sobie kłopotów.

Na przykład osoba lękowa, zaczyna unikać coraz większej ilości sytuacji, które do tej pory wykonywała. Nie zauważa jak bardzo jej obszar życiowy się zawężył i choć sądziła, że unikając robi sobie dobrze, jednak jej mózg zarejestrował to zawężenie jako groźne i obecnie generuje mocne objawy lękowe, co sprawia, że osoba nadal coraz bardziej się wycofuje z życia i z dotychczasowych swoich aktywności. W ten sposób tworzy się zaklęty krąg, z którego terapia poznawczo-behawioralna pozwala wydobyć się.

Ludzie utrwalają swoje zachowania i postrzeganie świata poprzez doświadczanie, więc trudno im potem wyjść poza te ustanowione wewnętrznie ramy. Psychoterapia poznawczo-behawioralna pozwala wykryć te zniekształcone interpretacje rzeczywistości i zastąpić je właściwymi.

Terapia poznawczo-behawioralna
– dla kogo?

Terapia poznawczo-behawioralna najlepiej sprawdza się w leczeniu zaburzeń lęku i depresji. To terapia bardzo skuteczna i dlatego najczęściej wykorzystywana jest w wyprowadzaniu chorych z fobii, lęków napadowych, depresji, zaburzeń odżywiania, zaburzeń obsesyjno-kompulsywnych oraz stresu pourazowego.

Czym się różni terapia schematów od terapii poznawczo-behawioralnych?

Główna różnica polega na tym, że terapia schematu jest dużo bardziej nastawiona na emocje i głębokie przepracowanie krzywdy oraz wywołanych przez nią dysfunkcyjnych sposobów zaradczych, zaś terapia poznawczo-behawioralna, skupia się przede wszystkim na zmianie sposobu myślenia i zachowania.